Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Program przedgimnazjalny-wychowanie ku bezpieczeństwu i przygotowanie uczniów SP203 do przejścia do szkół gimnazjalnych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła".


Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Promocja zdrowego stylu życia
  • Przeciwdziałanie uzależnieniom
  • Dbanie o dobry klimat w szkole
  • Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych
  • Dbanie o bezpieczny wypoczynek
  • Udzielanie pierwszej pomocy

Głównym celem programu jest odpowiednie przygotowanie uczniów do przyszłego przejścia do gimnazjum, w tym temacie również ich rodziców. Ponadto odpowiednie przeszkolenie grona pedagogicznego, które do tego etapu mają przygotować dzieci i młodzież.


Miejsce realizacji zadania publicznego Projekt będzie realizowany na terenie Miast Łodzi, na osiedlu Mileszki, położonego przy granicy Łodzi. Program odbywać się będzie na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej Mileszki ul. Pomorska 437, 92-735 Łódź.


Opis poszczególnych działań w zakresie realizacji zadania publicznego Szkolenie uczniów, połączone z kursami:

  • Pierwsza pomoc przedmedyczna
  • Zagrożenia i uzależnienia
  • Zajęcia o agresji i sposobach jej zapobiegania połączone z aktywnością fizyczną
  • Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa i powiadamiania o sytuacjach niebezpiecznych
  • Organizacja wycieczek
  • Spotkania i pogadanki z absolwentami szkoły

Zajęcia dla rodziców:

  • Obsługa dziennika internetowego
  • Spotkanie z psychologiem
  • Szkolenia Organizowane będą we ścisłej współpracy ze Strażą Miejską, Policją, HOPRem, PCK.
Fundacja BZWBK Projekt „Młodzieżowe Lokalne Media w Mileszkach”

Jest to projekt aktywizujący młodzież mający na celu rozwinięcie zainteresowań grup dzieci i młodzieży z Mileszek oraz ukierunkowanie pomysłu na analizę potrzeb środowiska i działania podejmowane we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami. Projekt zakłada powstanie grup dziennikarskich, odpowiedzialnych za utworzenie audycji radiowej, reportażu filmowego i artykułu prasowego lub powstanie gazetki lokalnej mówiącej o problemach młodzieży i społeczności osiedla Mileszki . Beneficjentami projektu jest sama młodzież – grupa 15 osób (chłopców i dziewcząt w wieku 13 – 19 lat, mieszkańców osiedla). To właśnie oni zaplanują działania, opracują tematy , które będą chcieli poruszyć w swoich opracowaniach, reportażach. Już działamy , pierwszą wizytę złożyliśmy w Radiu Łódź, gdzie opowiadaliśmy o naszych działaniach w ramach projektu. Projekt realizowany w ramach programu „Bank Ambitnej Młodzieży” Fundacji Banku Zachodniego WBK


www.fundacja.bzwbk.pl

Nazwa zadania: EKO AKTYWNI – ekologiczne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży z terenu Mileszek"


Wartość ogólna zadania: 16 700,00 zł

Wysokość dofinansowania: dotacja ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 15 000,00 zł. w ramach konkursu dla zadań z dziedziny edukacji ekologicznej.

Termin realizacji projektu: 01.08.2013 – 31.01.2014



Opis zakresu projektu

Projekt zakłada wzrost świadomości ekologicznej oraz wykształcenie indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska. Dzięki niekonwencjonalnym formom zajęć chcemy wzbudzić w najmłodszych ciekawość, pasję i chęć odkrywania tak, aby przygotowane zajęcia stały się alternatywną formą spędzania wolnego czasu. Przygotowany program ma zachęcić do aktywności twórczej oraz uświadomienia związku między codziennymi decyzjami a stanem otaczającej przyrody.



Zadanie składać się będzie z następujących elementów

Półkolonie pod hasłem EKO AKTYWNI – sierpień 2013 Zadanie przewiduje przeprowadzenie tygodniowych półkolonii dla ok.25 dzieci. Poza zajęciami plastycznymi przewidziane zostały warsztaty topograficzne oraz wyjścia poza szkołę: do parku, muzeum, palmiarni itd. oraz cykl spotkań o charakterze prewencyjno-edukacyjnym tj. spotkanie z Policjantem, Strażakiem, ratownikiem medycznym itd.


Warsztaty o tematyce ekologicznej w okresie wrzesień – grudzień 2013 Każdy cykl warsztatów poprzedzony zostanie krótką prelekcją przygotowaną przez prowadzących zajęcia.


W okresie wrzesień - grudzień 2013 przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczne inspirowane następującymi tematami:

  • Klimatyczni – czyli pomóżmy naszej planecie – wrzesień 2013
    Zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniają podstawowe pojęcia i procesy. Podczas zajęć uczniowie poznają przyczyny oraz skutki zmian klimatu oraz zastanowią się nad tym jak każdy z nas może chronić klimat.
  • Zabawki domowej roboty - październik 2013
    Podczas zajęć chcielibyśmy pokazać, że świetnie i kreatywnie można bawić się wykorzystując najzwyklejsze, dostępne w każdym domu przedmioty. Dzieci samodzielnie zrobią dla siebie wybrane zabawki, pomysłowo wykorzystując surowce wtórne (np. papier, sznurek, opakowań makulaturę, opakowania, plastik, tkaninę).
  • Sklep-wysypisko: ulica jednokierunkowa ? – listopad 2013
    Zajęcia będą jednym z elementów ogólnopolskiej akcji sprzątania siata. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się zagadnieniami segregowania odpadów oraz recyklingu. namawiamy do zmniejszenia konsumpcji, rozsądnych zakupów (a w konsekwencji zmniejszenia ilości odpadów), nie marnowania żywności. W okresie realizacji zadania przeprowadzona zostanie zbiórka elektroodpadów.
  • Eko-święta – grudzień 2013
    Podczas zajęć każdy uczeń wykona kilka ozdób choinkowych różnymi metodami i z różnych surowców (papieru, makaronu, tkanin, koralików, guzików). Będzie można wykonać przepiękne anioły, mikołajki, pajacyki, gwiazdki. Podczas zajęć dzieci poznają symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych i związane ze świętami zwyczaje. Podczas zajęć dzieci wykonają także okolicznościową kartkę z okienkiem i ruchomymi elementami, które mogą się przesypywać i można nimi potrząsa
  • Utworzenie szkolnego kącika „Młodego ekologa" wrzesień – październik 2013
  • Konkurs „ŻYJĘ EKO" na najciekawszą pracę o tematyce ekologicznej stworzoną z surowców wtórnych wrzesień – listopad 2013
  • Zajęcia terenowe/wycieczki sierpień – grudzień 2013

Jednodniowe wyjazdy organizowane są do miejsc związanych z gospodarką komunalną, obszarów cennych przyrodniczo i krajobrazowo lub terenów zdewastowanych i rekultywowanych. W trakcie spotkań uczestnicy mają okazję poznać m.in. zasady funkcjonowania zakładu zagospodarowania odpadów, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, walory krajobrazowe i przyrodnicze najbliższego otoczenia, a także kolizyjną ze środowiskiem naturalnym działalność człowieka.

  • Arboretum SGGW Rogów
  • Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego
  • Sortownia odpadów
  • Stadnina Koni „HUCUŁ"

Posumowanie projektu przewidziane zostało w okresie przedświątecznym i uświetni je przedstawienie Teatru Muza. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom oraz dyplomów i drobnych upominków uczestnikom projektu.



ASP & WFOSiGW

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
w ramach konkursu dla zadań z dziedziny edukacji ekologicznej.


wfosigw.lodz.pl